Tropenmuseum
Hoofdmenu

Collectieboeken

Collectieboeken over collecties van het Tropenmuseum

Het Tropenmuseum heeft samen met uitgever KIT Publishers zijn eerste drie collectieboeken uitgebracht. Het derde collectieboek: Africa at the Tropenmuseum werd op 22 september gelanceerd.

De boeken gaan over de vaste collectie van het museum en vertellen de verhalen die achter de objecten en foto's schuil gaan. De boeken geven antwoorden op vragen zoals: welke rol speelden de voorwerpen in de toenmalige samenleving en hoe werden ze verzameld en gepresenteerd? Maar de boeken gaan ook over de hedendaagse betekenissen. Elk collectieboek is rijk geïllustreerd met afbeeldingen van objecten en foto’s.

Africa at the TropenmuseumAfrica at the Tropenmuseum

In Africa at the Tropenmuseum worden de hoogtepunten van de Afrika-collectie gepresenteerd en wordt o.a. de geschiedenis van deze collectie aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. ook beschrijft het boek de plaats die Afrika innam in het museum en het beeld van dit continent zoals dat in tentoonstellingen door de decennia heen werd uitgedragen.

Africa at the Tropenmuseum is niet zomaar een boek over Afrikaanse kunst, maar een poging om ruim een eeuw museale collectievorming te reconstrueren en te duiden. Daarnaast is het een grillige en spannende reis door de Afrikaanse cultuurgeschiedenis, van Benin-bronzen en 19e-eeuwse maskers tot moderne kunst van Sammy Baloji en Yinka Shonibare.

Hoofdauteur Paul Faber (1951) is kunsthistoricus en verbonden aan het Tropenmuseum als senior sonservator Afrika. Hij is verantwoordelijk geweest voor vele tentoonstellingen en publicaties op het gebied van kunst en cultuur van onder meer Afrika, Suriname en Haïti, waaronder Ethiopië, de erfenis van een keizerrijk, Familieverhalen uit Zuid-Afrika, Leve de President! en vele andere. Aan het boek zijn bijdragen geleverd door Sonja Wijs en Daan van Dartel.

Bestel 'Africa at the Tropenmuseum' online.

ISBN 9789460221194
€ 34,50 | 168 pagina’s | Hardcover, full colour illustraties | 21,5 × 26,5 cm | Engelstalig


Netherlands East IndiesThe Netherlands East Indies at the Tropenmuseum

In The Netherlands East Indies at the Tropenmuseum interpreteren auteurs Susan Legêne en Janneke van Dijk, objecten uit Indonesië als koloniale collectie. De voorwerpen en beelden vertegenwoordigen een koloniale cultuur, waarin etnografie en (toegepaste) kunst uit Europa en Zuidoost-Azië elkaar hebben beïnvloed. Door de nieuwe interpretatie komen de contouren van de uiteenlopende en tegengestelde sociale relaties binnen de koloniale samenleving duidelijk aan de oppervlakte.

Samenstellers Susan Legêne en Janneke van Dijk hebben lang bij het Tropenmuseum gewerkt als respectievelijk hoofd museale zaken en conservator fotografie en beeldcultuur. Het boek bevat essays van onder meer: Margareta Dorila, Thomas Lindblad, David van Duuren, Elsbeth Locher-Scholten, Pamela Pattynama, Ratna Saptari, Edy Seriese en Harm Stevens.

Bestel 'The Netherlands East Indies at the Tropenmuseum' online.

ISBN 978 90 6832 751 9
€ 34,50 | A-titel | NUR 640 | 180 pagina’s | Hardcover, full colour illustraties | 21,5 × 26,5 cm | Engelstalig


OceaniaOceania at the Tropenmuseum

Oceania at the Tropenmuseum gaat over de ontstaansgeschiedenis en ontwikkeling van de collectie uit Oceanië, waarvan de meeste objecten afkomstig zijn uit voormalig Nederlands Nieuw-Guinea. De samenvoeging van de collectie van het Koloniaal Museum in Haarlem en de etnografische collectie van de Amsterdamse dierentuin Artis markeerde het startpunt van deze verzameling.

Hoofdauteur David van Duuren was lang werkzaam als conservator Oceanië en historische collectie en is inmiddels gepensioneerd. Hij schreef onder meer Physical anthropology reconsidered en Human remains at the Tropenmuseum (met anderen). Coauteur Steven Vink is hoofddocumentalist beeldcollectie in het Tropenmuseum. Daarnaast hebben Daan van Dartel, Denise Frank en Hanneke Hollander bijdrages geleverd.

Bestel 'Oceania at the Tropenmuseum' online.

ISBN 978 90 6832 752 6
€ 34,50 | A-titel | NUR 640 | 180 pagina’s | Hardcover, full colour illustraties | 21,5 × 26,5 cm | Engelstalig


De boeken kwamen tot stand dankzij een bijdrage van de
BankGiro Loterij.

 


Koninklijk Instituut voor de Tropen